Регистрация / Вход

Свежак

15 травня – День сім’ї | Українська сім’я: як коронавірус вплинув на завантаження в сім’ї

Що входить до поняття «сімейні цінності»? Стаття 51 Конституції України наголошує, що «кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї». Водночас, все ще є сильними стереотипи щодо того, що чоловік має бути «годувальником сім’ї», а жінка повинна більше уваги приділяти догляду за дітьми. Такий підхід до розподілу обов’язків  може негативно відбитися на обох з них, адже жінка є фінансово залежною від чоловіка (а під час кризи чоловік теж може втратити роботу, особливо якщо працює в сфері, яка найбільше постраждала від карантинних обмежень, і тому втрата чоловіком джерел заробітку може викликати конфлікти в сім’ї), а чоловік, який багато працює, має дуже мало можливостей виховувати дітей і це віддаляє його від них і сім’ї в цілому та може спричинити перевантаження, погіршення стану здоров’я, конфлікти та розлучення.
 
Як вплинув карантин?
Значно збільшилося навантаження на жінок щодо виконання сімейних обов’язків, зокрема догляду за дітьми, які постійно перебувають вдома, приготування їжі. Якщо до того ж жінка ще й працює онлайн робочий день, навантаження збільшується вдвічі – втричі.
Якщо є випадки домашнього насильства, жінка не завжди може отримати необхідну психо-соціальну допомогу, тим більше піти з дому.
Збільшення навантаження та психоемоційне перенапруження призводять до збільшення рівня стресу в матерів та погіршення психоемоційного стану.
Всі ці дані свідчать про те, що в період коронавірусу важливим є підтримка з боку чоловіка у вихованні та догляду за дітьми, розподілу домашніх обов’язків. 
Сучасні умови праці, передусім робота онлайн, показує, що і жінка, і чоловік можуть працювати й заробляти гроші та поєднувати це з вихованням дітей, якщо рівною мірою до виховання дітей та домашніх обов’язків залучаються обоє.
 
Цікава статистика: в Україні спостерігається тенденція до зменшення кількості шлюбів. Наприклад, у 2007 році зареєстрували 416 тис. 427 шлюбів, а  2019 року – 237 858 шлюбів (кількість шлюбів зменшилася майже вдвічі - на 43%!).
За даними Інституту демографії, збільшився середній вік тих, хто одружується: для жінок до 25 років, для чоловіків – до 28 років. 
В Україні середній вік породіль – 27 років. За даними головного управління статистики, в Запорізькій області найчастіше народжують первістка в 26 років, а загальний середній вік матерів – 29 років. Порівняно з 1991 роком, кількість молодих матерів у віці 15 – 19 років зменшилась в 6 разів. При плануванні народження дитина жінка відповідально ставиться до його майбутнього, тому прагне народжувати в офіційному шлюбі. Якщо жінка живе в цивільному шлюбі, вона і її дитина не почувають себе захищеними. Тому якщо жінка спочатку жила в цивільному шлюбі, а потім вийшла заміж, то й діти народжуються пізніше.   
У Болгарії середній вік, коли жінки народжують першу дитину – 26 років, у Великобританії – 28,9 років,  у Польщі – 27,3 років, в Іспанії – 30,9 років. У середньому по Європейському Союзу – 29,1 рік.
Різні цінності, погляди на життя та кар’єрні плани стають причинами розлучень. У 90% розлучень діти залишаються з матір’ю. 30% матерів виховують дітей одні. 
У Запорізькій області в 4,5 рази більше одружень, ніж розлучень (9 595 одружень та 2010 розлучень). Наша область займає 7-ме місце в Україні за рівнем одружень і 6 – місце – за рівнем розлучень. Найбільше одружень – в м. Київ, найменше розлучень – у Закарпатській області.
 
За матеріалами сайту Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» 

Вольнянский Край / Видео журнал Вольнянска 2012-2019